Samsung Portable SSD X5 İnceleme

Samsung Portable SSD diskin piyasadaki yerini alması biraz geç oldu ama işi en başından ele alalım. SSD teknolojisinin hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte bu konudaki teknolojiler de hız kesmeden gelişmeye devam etmektedir. SSD bildiğiniz gibi harddisklerin yerini yavaş yavaş almaya başlayan ve flash depolama tekniği sayesinde mekanik diskin yerini alarak çok daha hızlı bir şekilde veri okuma ve yazma hızlarına ulaşan bir depolama birimidir. Solid State Disk yani Katı Hal Sürücüsü anlamına da gelen SSD teknolojisine yakın zamanda yeni bir üye daha katıldı. Ancak bu bildiğimiz anlamda değil taşınabilir SSD.

2 TB kapasiteli Samsung Portable SSD X5 cep yakıyor.

Samsung Portable SSD X5 Fiyatı

Taşınabilir harddisklerin yerine gelecekte sıklıkla kullanılacağını tahmin ettiğim ancak günümüzde pahalı fiyatları sebebiyle fazla tercih edilmeyeceğini düşündüğüm Samsung portable SSD Thunderbolt veri yolunu kullandığı için inanılmaz hızlara çıkabilmekte ve 40 Gb/s hızları görebilmektedir. Tabi ki normal harddisklere göre kat kat daha fazla fiyat etiketine sahip olan bu hız canavarı 500 GB, 1 TB ve 2 TB’lık değişken kapasiteleri ile raflarda yerini almıştır. İhtiyacınız olan kapasite ölçüsünde dilediğinizi satın alabilirsiniz kaldı ki her üç kapasiteye sahip diskin okuma/yazma hızında birbirlerinden ayrılan herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Ancak 500 GB’lık modelin fiyatı 2999 TL iken 1 TB’lık modelin fiyatı ise 5259 TL olarak cep yakmaktadır. 2 TB’lık modelin fiyatı ise yazmaya korkuyoruz ama tam tamına 10499 TL. Samsung firmasının resmi web sitesindeki satış fiyatı olan bu rakamlar çeşitli teknoloji mağazalarında değişkenlik gösterebilmektedir ancak çok da fazla fark olacağını düşünmüyoruz. Kim 2 TB’lık bir diske 10499 TL verir bilmiyoruz ama bu disklerin çok önemli ihtiyaçları karşılayacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Samsung firması bu disklerde saniyede 500 MB veri aktarım hızlarını gördüğünü açıklamakta ve 3D Nand teknolojisiyle ürettiğini belirtmektedir. USB 3.1 portlarıyla da tam uyumlu olarak çalışan bu model sayesinde büyük miktarlardaki verilerinizi yedeklemek için gereksiz vakit kayıpları yaşamayacaksınız.

Samsung Portable SSD diskin yapısı.

Samsung Portable SSD X5 Ne Kadar Güvenli?

Samsung Portable SSD X5 modeli hız konusunda kendisini ispatlamış gibi gözüküyor ancak herkesin aklında olan soruyu biz soralım. Bu diski veri yedekleme olarak kullanacağız ama verilerimiz ne kadar güvende olacak. Buna şöyle bir açıklama getirebiliriz ki her diskte olduğu gibi dışarıdan ciddi bir darbe alan veri yedekleme aygıtlarındaki verileri kaybetme olasılığı çok yüksek. Bu Samsung için de geçerli. Ancak ufak tefek hasarlarda çok fazla korkmanıza gerek yok çünkü aygıtın dışı sağlam bir malzeme ile kaplanmış. Bunun yanı sıra yazılımsal olarak AES 256 bit şifreleme sistemine sahip olarak satışa sunulan diskin içindeki önemli ya da kişisel verilerinizi kolay bir şekilde şifreleyerek sizden başkasının bu verilere erişmesini engelleyebilirsiniz.

Siz bu disk hakkında ne düşünüyorsanız yorum kısmında belirtebilirsiniz. Thunderbolt 3 teknolojisi ile ilgili haberimizi okumak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Samsung Portable SSD X5 İnceleme” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir