Nasıl Format Atılır?

Bu yazımızda nasıl format atılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Çünkü bu konunun son zamanlarda oldukça merak edilen bir konu haline geldiği aşikar. Bilgisayarlarımız uzun kullanımlar sonucunda yavaşlamakta ve bir süre sonra kullanılamaz hale gelmektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri kayıt defterinin gereksiz verilerle dolması, bilinçsizce yüklenen uygulamalar ve virüsler olabilir. Bilgisayarlarımızın kayıt defterlerini temizleyen ccleaner tarzında birçok uygulama var ancak virüs konusunda her zaman tam sonuç almak oldukça zor. Bu gibi sebeplerden dolayı bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız ya da bilgisayarınızı rahatlatıp performansını arttırmak istiyorsanız format en güzel çözüm. Peki format nasıl atılır şimdi onu öğrenelim.

Format CD’si yani İşletim Sistemine Sahip Olmalıyız

Halk arasında format cdsi olarak geçen şey aslında bizim bilgisayara kuracağımız işletim sistemidir. Windows 7 ve Windows 10 günümüzde en çok tercih edilen işletim sistemleridir. Öncelikle bilgisayarımıza format atmaya başlamadan önce size tavsiyem masaüstündeki ve harddiskin d bölümündeki bütün bilgileri flash belleğe ya da taşınabilir harddiske yedekleyin. Aksi takdirde bilgilerinizi kaybedebilirsiniz. Yedekleme işlemi bittikten sonra elinizde format cdsi olduğunu varsayarak cd yi bilgisayara yerleştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Açılış Önceliğini Nasıl Değiştirebilirim?

Format atarken bilgisayarımızın harddiskten değil de cdden başlamasını sağlamamız gerekiyor. Bunun için bazı bilgisayarlarda f2 ye basılarak bazılarında ise delete tuşuna basarak bios menüsüne girebilirsiniz. Daha sonra boot yazan sekmeyi bulup 1. olarak taktığınız cd yi seçmeniz gerekmektedir. 1. sıraya cd ya da dvd yi getirdikten sonra f10 tuşuna basarak kaydetmeyi unutmayın ve biostan çıkın. Bilgisayar tekrardan başlayacaktır ve sistem cd üzerinden format yönergeleri ile başlayacaktır. Cd üzerinden önyükleme yapmak için bir tuşa basın yazısını görünce klavyeden herhangi bir tuşa basarak ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu saatten sonra karşınıza çıkacak ekranda sizden istenen bilgileri girerek format işlemini yaklaşık 20 dakika süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Cd ya da dvd ile format atmak artık yerini usb ile format atmak eylemine bırakmıştır.

Usb Bellek ile Nasıl Format Atılır

Usb bellek ile format atmak için öncelikle en az 8 gb boyutunda bir flash belleğe sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra hangi işletim sistemini kuracaksanız o işletim sisteminin iso dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Elinizde bir iso dosyası varsa ve flash belleğiniz de bulunuyorsa Rufus ya da Winsetupfrom isimli en bilindik iki uygulama ile flash belleği boot etmek ve ardından bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bu işlemin nasıl yapıldığı ile ilgili video yukarıda bulunmaktadır. Usb bellek ile format atmak oldukça avantajlıdır çünkü cd ve dvd çizilmeye karşı dayanıksız depolama araçlarıdır. Ancak usb bellek yani flash bellek ile aynı anda birçok iso dosyasını boot ederek tüm işletim sistemlerini tek bir flash bellekte taşıyarak format atabiliriz. Nasıl format atılır sorusunun cevabını umarım bu yazımızda vermişizdir.

Samsung Protable SSD X5 başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir