Hotspot İnternet Paylaşımı Neden Ücretli Oldu?

Mobil cep telefonları üzerinden başka cihazların da kullanması için İnternet paylaşımı yapılarak diğer cihazların da internete bağlanması sağlanıyordu. Ancak Turkcell’in internet paylaşımı ücretli olacak çıkışıyla birlikte bu konu Türkiye gündemine bomba gibi oturdu. Özellikle teknolojiyle iç içe olan kişilerin akıllarında birçok soru işareti kaldı. Peki neden internet paylaşımı ücretli olacak? Hangi opratörler internet paylaşımından ücret alacak? Bu gibi sorularınızın cevabı yazımızda.

Ücretli internet paylaşımı kullanıcıları üzdü.

Wifi Hotspot Teknolojisi Nedir?

Wifi hotspot teknolojisi wifi teknolojisini kullanarak internet yayını yapılması anlamına gelmektedir. Örneğin internet erişimi olan mobil bir cihazınızdan hotspot paylaşımını açarak wifi ağınızın çektiği alanlardaki diğer tüm mobil cihazlara ya da bilgisayarlara internetinizi sunabilirsiniz. Brett Stewart isimli kişi 1993 yılında bu teknolojiyi bulmuştur ve bu tarihten itibaren hotspot teknolojisi sürekli olarak geliştirilerek bugünkü halini almıştır. Nokia firması bu teknolojiyi ilk kullanan şirketlerden biridir ve bu teknoloji 20 yıl önce hem ücretli hem de ücretsiz olarak birçok ülkede ve birçok sektörde aktif olarak kullanılmaktaydı.

İnternet Paylaşımı Artık Ücretli

Ücretli internet paylaşımı her ne kadar ilk duyulduğunda ürkütse de bu sistemi uygulayan tek operatör şu anlık Turkcell. Abonelerine kısa mesaj yoluyla internet paylaşımının yani hotspotun aylık 9 TL karşılığında kullanılabileceğini belirten Turkcell kullanıcılarda moral bozukluğuna yol açmış durumda. 15 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak olan ücretli internet paylaşımından Vodafone ve Turk Telekom müşterileri etkilenmeyecek. Bunun yanı sıra Turkcell kullanıcılarına bu moral bozucu haberden sonra bir de müjde verdi. Aylık 9 TL karşılığında hotspot hizmeti alan kişilere 2 GB interneti ücretsiz vereceğini duyurdu.

Ücretsiz internet paylaşımı yapmak mümkün.

Kimlere Hotspot Ücretsiz Olacak?

Turkcell yaptığı bir diğer açıklama ile “Hızlı Giriş” sistemi üzerinden girerek internet paylaşımı yapan kişilerin 9 TL ücret ödemeyeceğini ve sınırsız cihaz ile interneti paylaşabileceklerini belirtti. Ancak “Hızlı Giriş” özelliği kullanılmadan internet paylaşıldığı takdirde aylık ücret karşılığında bu hizmetten yararlanılabilecek. Neden böyle bir sisteme geçildiği ile ilgili sorulara ise şöyle bir yanıt geldi. Bazı kullanıcılar sınırsız internet hizmetlerinden yararlanırken bu duruma kötüye kullanıp internetlerini çok sayıda cihazla paylaşarak adeta bedava internetin sömürülmesi durumu ortaya çıkıyordu ve bu durum da bazı güvenlik açıklarının ortaya çıkmasına sebep oluyordu. Bu duruma çözüm olarak ortaya çıkarılan ücretli paylaşım sistemi ile bunun önüne geçmeye çalışıacağı ile ilgili bilgi verildi. Bakalım bu süreçte Turkcell müşterilerden ne gibi tepkiler alacak ve ücretli internet paylaşımı sistemi hangi tarihe kadar kendine uygulama alanı bulacak.

Ücretli hotspot ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Bu arada siz de gereksiz masraf yapmadan kendi bilgisayarınıza format atmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir