Thunderbolt 3 Teknolojisi Nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse Thunderbolt 3 teknolojisi bütün çevre birimlerini tek bir kaynakta toplamak ve çok yüksek hızlarda veri transferi yapmak amacıyla ortaya çıkmış bir veri yoludur. Şöyle açıklayabiliriz ki Thunderbolt 3 nedir sorusunun cevabı şöyle ki veri yolundan yapılan bir transferin hızı 40 Gb/s iken usb 3.0 veri yolu kullanılarak yapılan bir transferin hızı maksimum 8 Gb/s dir. Yani thunderbolt 3 usb 3.0’dan tam 8 kat daha hızlıdır diyebiliriz. Hal böyleyken günümüzün en güncel teknolojilerinden biri olan 4k hatta ileride yavaş yavaş hayatımıza girecek olan 8k ekranlar ile yapacağımız görüntü transferlerinde bu veri yolu vazgeçilmez bir kaynak olacaktır.

Thunderbolt 3 piyasadaki en hızlı bağlantı noktasıdır.

Thunderbolt 3 ile Neler Yapılabilir?

Şu anda piyasadaki en gelişmiş bağlantı noktası olması sebebiyle usb 3.0 bağlantı noktasının pabucunu dama atmaya hazırlanan bu bağlantı noktası çift taraflı olarak kullanılabilmektedir. Her türlü dock, ekran ve veri cihazı ile tek bir bağlantı noktası üzerinden iletişim kurabilmemize imkan sağlamaktadır. Bu bağlantı noktası bir 4k boyutundaki filmi 30 saniyeden çok daha kısa bir süre içerisinde aktarabilmektedir. Bu özelliği sayesinde özellikle aktarımda hıza ihtiyaç duyan medya şirketleri tarafından oldukça yoğun talep görmektedir. Tek bir bağlantı noktasına iki ekran takabilmenize olanak sağlayan bu gelişmiş bağlantı noktası ile 16 milyon daha fazla piksel elde edebilmeniz mümkün hale gelmiştir.

Thunderbolt 3 ile oyun ve sanal gerçeklikte çığır açılıyor.

Mobil Oyun ve Sanal Gerçeklik: Thunderbolt 3

Gelişmiş grafik verilerini müthiş bir hızla aktarabilen bu veri yolu ile mobil oyun deneyiminizi ve sanal gerçeklik ortamlarını hiç olmadığı kadar net ve keskin olarak deneyimleyebileceksiniz. İki adet 4k ekranı aynı yuvaya bağlayabilmenize imkan sağlayan bu veri yolu ile süper hızlarda depolama ve şarj imkanlarına kavuşarak tüm işlemlerinizi tek bir yuvadan sağlayabileceksiniz. En yüksek hızları alacağınız bu yuva sayesinde daha az bekleyecek ve tüm işlemlerinizi en performanslı şekilde gerçekleştirebilme imkanı bulacaksınız. Fotoğraf ve video düzenleme işlemlerinizde de yeni bir çığır açacak olan bu bağlantı noktası sayesinde eski alışkanlıklarınızı ve beklemeyi unutacaksınız. İhtiyacınız olan şey hız ise doğru adrestesiniz. Tek bir bağlantı noktası ile sonsuz seçenek sloganıyla yola çıkan bu nokta ile ihtiyaçlarınızı karşılamak saniyelerinizi alacak. Umarım yazımızda thunderbolt 3 nedir sorusunun cevabını verebilmişizdir.

99.000 TL ücreti olan oyun canavarı Monster Semruk S7 ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Thunderbolt 3 Teknolojisi Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir